دانلود فایل word مقاله مطالعه‌ تنوع گونه‌ای پارازیتوئیدهای مزارع برنج شمال ایران با تأکید بر پارازیتوئیدهای کرم ساقه‌خوار برنج

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word مقاله مطالعه‌ تنوع گونه‌ای پارازیتوئیدهای مزارع برنج شمال ایران با تأکید بر پارازیتوئیدهای کرم ساقه‌خوار برنج :


سال انتشار : 1396

تعداد صفحات :17

پارازیتوئیدها نقش بسیار مهمی در تعادل زنجیره‌های اکوسیستم‌های طبیعی و زراعی ایفا می‌کنند. مزارع برنج یکی از اکوسیستم‌های منحصر به فرد است که دو شرایط آبی و خشکی را به­ طور توأم دارا می‌باشد و لذا فون بسیار متنوعی از بندپایان در این اکوسیستم فعالیت دارند. در این پژوهش تنوع گونه‌ای پارازیتوئیدهای مزارع برنج در برخی مناطق استان‌های گیلان و مازندران مورد بررسی قرار گرفت. براساس نتایج این پژوهش یازده گونه پارازیتوئید از راسته‌ دوبالان (Diptera) و سی و چهار گونه پارازیتوئید از راسته‌ بال غشائیان (Hymenoptera) از مزارع برنج و مناطق اطراف آن جمع‌آوری شدند. از میان پارازیتوئیدهای جمع‌آوری شده, از راسته دوبالان (Diptera), یک گونه از خانواده‌ Phoridae, سه گونه‌ از خانواده Sarcophagidae و چهار گونه از خانواده‌ Tachinidae, و از راسته‌ بال‌غشاییان (Hymenoptera), سه گونه از خانواده‌ Chalcididae, هشت گونه از خانواده‌ Braconidae, بیست و یک گونه از خانواده‌ Ichneumonidae و دو گونه از خانواده‌ Trichogrammatidae شناسایی گردیدند. دو گونه زنبور شامل Coelichneumon dorsosignatus (Berthoumieu, 1894) (Ichneumonidae) و Antrocephalus mitys (Walker, 1846) (Chalcididae) گزارش‌های جدید برای فون ایران محسوب می‌گردند.

لینک کمکی