دانلود فایل word مقاله بررسی اثر غلظت‌های گوناگون کلرید جیوه بر بافت تخمدان بچه‌ماهی کُلمه در دریای خزر در شرایط آزمایشگاهی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word مقاله بررسی اثر غلظت‌های گوناگون کلرید جیوه بر بافت تخمدان بچه‌ماهی کُلمه در دریای خزر در شرایط آزمایشگاهی :
تعداد صفحات :17

تأثیر غلظت‌های مختلف جیوه بر میزان تغییرات بافت تخمدان بچه‌ماهی کُلمه[1] در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد. نمونه‌های مورد نظر بچه‌ماهی کُلمه از ایستگاه تحقیقات شیلات روستای قرهَ‌سو واقع در بندر ترکمن تهیه و به آزمایشگاه منتقل شد. نمونه­ها بعد از نگه‌داری در آکواریوم به مدت 48, 96 و 144 ساعت, در معرض غلظت­های 10, 30 و 50 میکروگرم بر لیتر جیوه قرار داده شدند. بافت­های تخمدان نمونه­ها برای بررسی آسیب­های بافتی در زمان­های ذکرشده از گروه‌های شاهد و تیمار خارج شدند. لام­های آماده‌شده پس از رنگ­آمیزی با میکروسکوپ نوری بررسی شد. آسیب­های بافتی, مانند تغییر در فولیکول‌ها, تغییر هسته­ای, دژنره شدن و اتروفیه‌شدن بافت تخمدان ماهی‌های در معرض غلظت­های مختلف جیوه مشاهده شد؛ در غلظت 10 میکروگرم بر لیتر جیوه, دست‌کم آسیب بافتی مشاهده شد و با افزایش زمان در غلظت­های 30 و 50 میکروگرم بر لیتر جیوه بیشترین آسیب بافتی مشاهده شد.

لینک کمکی