دانلود فایل word مقاله شناخت انواع دوخت به‌کاررفته در صحافی نسخه‌های خطی متعلق به دورة صفویه تا قاجار موجود در مرکز اسناد و کتابخانة ملی فارس

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word مقاله شناخت انواع دوخت به‌کاررفته در صحافی نسخه‌های خطی متعلق به دورة صفویه تا قاجار موجود در مرکز اسناد و کتابخانة ملی فارس :


سال انتشار : 1397

تعداد صفحات :28

هدف: شناسائی انواع دوخت عطف به‌کاررفته در صحافی کتب خطی دوره صفویه تا قاجار موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس, به منظور حفظ دوام و اصالتشان به هنگام مرمت. روش: روش پژوهش, کتابخانه‌ای و میدانی است. کتب خطی مربوط به دوره صفویه تا قاجار موجود در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس که دارای تاریخ صحافی بودند انتخاب شدند. با دوربین Canon Power Shot SX40 HS از آن‌ها عکس‌برداری و مشخصاتِ صحافی‌شان یادداشت شد. با استفاده از نرم‌افزار SPSS مشخصاتِ صحافی در دوره‌های مختلف (صفویه, افشار, زند و قاجار) شناسائی شد. یافته‌ها و نتیجه‌گیری: انواع دوخت, انواع شیرازه, فرم‌های عطف, انواع جزوه, در منابع موجود در مرکز سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس شناسایی شد. در هر سه دوره (صفوی, افشار و زند, قاجار) بیشترین نوع دوخت به‌کاررفته دوسوزنه و بیشترین نوع جزوه هشت‌برگی است. هنگام مرمت و صحافی کتب خطی برای حفظ دوام و اصالت آثار باید از همان روش دوخت قبلی اثر استفاده کرد و در صورتی که روش دوخت قبلی قابل تشخیص نبود, مناسب‌ترین دوخت برای کتاب را انتخاب کرد.

لینک کمکی