دانلود فایل word مقاله پایش کیفیت آب و پدیده تغذیه‌گرایی دریاچه‌ سد آزاد سنندج با استفاده از شاخص کیفیت آب ایران و شاخص غنی شدگی کارلسون

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word مقاله پایش کیفیت آب و پدیده تغذیه‌گرایی دریاچه‌ سد آزاد سنندج با استفاده از شاخص کیفیت آب ایران و شاخص غنی شدگی کارلسون :


سال انتشار : 1396

تعداد صفحات :16

مخازن آبی سهم مهمی‌ را در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی دارا هستند و حفظ کیفیت آن­ها ضروری است. مطالعه حاضر به بررسی وضعیت کیفیت آب سد آزاد سنندج با استفاده از شاخص های کیفیت آب ایران (IRWQI)و سطح غنی شدگی(شاخص سطح تروفیکی کارلسون,TSI ) پرداخته­است. نمونه­برداری در پنج ایستگاه بصورت ماهانه در سال 95-1394 انجام شد. نتایج نشان داد که بر اساس کلروفیل-آ, سطح تروفیکی در مخزن سد و نیز ایستگاه­های مختلف عموماً مزوتروف بود. در حالیکه, براساس سایر فاکتورها (فسفر کل, شفافیت و درصد اشباع اکسیژن در لایه­های زیرین) یوتروف تا هایپرتروف ارزیابی شد. میانگین شاخص کارلسون (سطح تروفیکی) بیانگر وضعیت مزوتروف (کیفیت خوب) در مخزن سد بود. براساس IRWQI, کیفیت آب در این مخزن در طبقه بسیارخوب قرار گرفت. اگرچه مقادیر میانگین از شاخص­های فوق, بیانگرمناسب بودن این دریاچه برای تامین آب شرب و فعالیت­های شیلاتی بود. ولی با توجه به کاهش کیفیت آب و نیز افزایش سطح تروفیکی در برخی از ماه­ها, لازم است که با اعمال راهکارهای مدیریتی کیفیت مناسب آب در مخزن سد حفظ گردد.

لینک کمکی